Je nežna in edinstvena manualna terapija, pri kateri terapevt stimulira fizično in energijsko telo. S prsti izvaja tako imenovane Bownove poteze, ki predstavljajo osnovo terapije. Z izvajanjem potez se na specifičnih mestih na mišicah, fasciji, sklepih, tetivah in s tem posredno na živčnih ovojnicah sproži proces samouravnavanja in samozdravljenja. Bownove poteze zelo hitro izzovejo zmanjšanje napetosti v mišičnih vlaknih in mišičnih ovojnicah. Posledično se začne vzpostavljati ravnovesje v mišičnem, nevrološkem, limfnem, hormonalnem in energetskem sistemu.
Z Bownovo terapijo odpravljamo bolečine in druge motnje, uporabljamo pa jo lahko tudi kot preventivno in sprostitveno terapijo. Po terapiji se telesno in čustveno dobro počutimo, saj se naše telo povrne v ravnovesje. Terapija je blagodejna in varna, zato jo lahko uporabimo pri vseh starostnih skupinah.
Običajno za izboljšanje stanja zadošča od 3 do 6 terapij. Med dvema obiskoma naj mine od 5 do 10 dni. Najbolje je izvesti niz terapij (3-6), nato pa stanje vzdrževati z eno terapijo na 4-6 tednov. Pri nosečnicah so ti razmaki lahko krajši zaradi pojavljanja novih težav (slabost, zgaga, bolečine v križu, …).
Bownova terapija je zaradi nežnega pristopa in hitrih rezultatov še posebej primerna za vse težave, ki pestijo dojenčke in otroke. Njihov sistem je običajno še neobremenjen in prožen, kar jim omogoča, da se zelo hitro odzovejo že na najmanjše dražljaje in rezultati so skoraj hipni.
Otroci se hitro odzovejo na terapijo, zato je ponavadi potrebnih manj terapij. Pogosto izvedemo 3 terapije, po potrebi lahko tudi več. Terapijo lahko izvedemo že kmalu po porodu (en teden). Ker sta otrok in mama tesno povezana med seboj, je smiselno narediti terapijo obema, ker je rezultat še boljši. Umirjena mamica = umirjen otrok.
Na nosečnost gledamo kot na posebno, skrivnostno in čudovito obdobje vsake ženske. Za nosečnico naj bi bilo to obdobje veselja, radosti, samozavesti, sreče. Velikokrat pa se zgodi, da nosečnost ne prinaša samo prijetnih občutkov, lahko je zelo stresna in naporna.
V začetku nosečnosti lahko pride do težav kot so slabost, zgaga, bruhanje, utrujenost, nihanje razpoloženja. Kasneje pa se lahko pojavijo še druge težave kot so bolečine v trebuhu, hrbtu, sramnici, zaprtje, otekanje gležnjev in rok.
Z Bownovo terapijo lahko uspešno blažimo zgornje naštete tegobe, s katerimi se spopada nosečnica. Poleg tega terapija deluje zelo pomirjujoče ter pomaga, da se ženska lažje spopada s spremembami, ki jih prinaša nosečnost. Je dobra priprava na porod in materinstvo.
Običajno se naredi serijo terapij od 3-6. Potem pa zadošča ena na mesec razen če se pojavijo nove težave, zmanjšamo razmak. Proti koncu nosečnosti lahko naredimo terapijo vsak teden, da se telo bolje pripravi na porod.